Kaune, kaip beje ir kituose Lietuvos miestuose, stovi nemažai apleistų pastatų ar jų griuvėsių. Metų metus nepavyksta pasiekti, kad planuojami rekonstrukcijos ar naujų pastatų statybos darbai būtų vykdomi, tad miestiečių ir jų svečių akis „džiugina“ pastatai vaiduokliai.
Šiurpą keliantys apleisti pastatai ne tik nepuošia miesto, tačiau yra ir pavojingi. Nors tokios teritorijos turi būti aptvertos ir apsaugotos nuo pašalinių patekimo, tačiau nebūna metų, kuomet šiuose pastatuose prašalaičiai nepatirtų kokių traumų.
Bene žinomiausias Kauno miesto vaiduoklis – buvusios universalinės parduotuvės „Merkurijus“ vietoje esanti statybų aikštelė. Kažkada vienu Kauno miesto simboliu buvusi parduotuvė nugriauta dar 2009 m., tačiau plyne, po griovimo paversta statybų aikštele iki šiol laukia naujų statybų ar kitokio sprendimo.
Tokių garsių pastatų Kaune yra ir daugiau. Buvusi ligoninė Jakšto gatvėje, kažkada garsi „Mortos“ kavinė, viešbutis „Bretanika“, dalis Šančių kareivinių. Pastatų vaiduoklių vien Kaune galima suskaičiuoti šimtais, bet dažnam kauniečiui jie jau neužstringa, nes mes tiesiog pripratome gyventi tarp apleistų pastatų ir griuvėsių. Pripratome, tačiau nereiškia, jog negalime gyventi gražiau.
Dažniausiai su apleistais pastatais savivaldybės kovoja padidindamos jų savininkams nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. Iš dalies tai gelbsti, tačiau toks, padidinto tarifo mokestis netaikomas gyvenamiesiems pastatams, o kaip taisyklė, didžiosios daugumos apleistų pastatų paskirtis – gyvenamoji.
Ekonominės sankcijos neveiksnios ir kovojant prieš apleistas statybų aikšteles. Net ir norėdami paskatinti buvusio „Merkurijaus“ vietoje jo savininkus pradėti intensyvias statybas, to padaryti per nekilnojamo turto mokestį negalime. Nei statybų aikštelė, nei nebaigtos statybos nėra traktuojamos kaip nekilnojamas turtas, o tai reiškia, kad nekilnojamo turto mokestis savininkams netaikomas.
Sprendžiant šią problemą reikalingos teisėkūrinės iniciatyvos, kurių pirmiausia turi imtis Kauno vienmandatėse rinkimų apygardose išrinkti Seimo nariai. Suprantu, kad parlamentarai paskendę savo sričių komitetų darbuose, kiti pluša Vyriausybėje, tačiau raginu nepamiršti, kad juos išrinko kauniečiai, tad su dideliu nekantrumu laukiame Seimo narių iniciatyvų ir registruotų teisės aktų projektų, kurie padės Kaunui tapti daug patrauklesniu ir patogesniu miestu žmonėms.
Kad Seimo nariams būtų lengviau, pateiksiu savo, kaip kauniečio siūlymus, kurie tikiuosi, padės iš mirties taško pajudinti reikalus su apleistais pastatais ir statybų aikštelėmis Kaune.
Pirmiausia, manau, jog nekilnojamojo turto mokestis apleistų pastatų savininkams turi būti ženkliai didesnis. Geresnių laikų laukimas pastatų rekonstrukcijos ar remonto pradžiai tokiu būdu greitai sutrumpėtų.
Antra, manau jog padidintas nekilnojamojo turto mokesčio tarifas turėtų būti taikomas ir gyvenamosios paskirties apleistiems pastatams. Padidintas mokestis padėtų savininkams greitai rasti sprendimus, kurie paskatintų susitvarkyti. Kasmet Kauno miesto savivaldybė į apleistų pastatų sąrašus įrašo po beveik 100 naujai identifikuojamų apleistų gyvenamųjų pastatų, tad didžioji problemos dalis galėtų būti išspręsta tokiu būdu.
Trečia, didžioji dalis apleistų pastatų – beverčiai, todėl net ir apmokestinus juos didesniu nekilnojamojo turto tarifu, problema nesispręs, nes mokesčio padidėjimas bus tik simbolinis. Didesnį mokesčio tarifą skaičiuoti tokiais atvejais reiktų ir nuo sklypo kainos, kuri didžiąja dalimi atvejų yra ženkliai didesnė už likutinę apleistų pastatų ar jų griuvėsių kainą.
Ketvirta, manau būtų logiška numatyti ir aiškius terminus, per kurios turi būti atlikti statybų darbai centrinėje miesto teritorijoje. Jei vystytojas nespėja per, tarkime, tris metus pastatyti pastato, nuo ketvirtų jo jau lauktų tas pats padidintas nekilnojamojo turto mokestis, skaičiuojamas nuo sklypo vertės.
Penkta, jei šios ekonominės sankcijos neveikia ir apleistų pastatų savininkai piktybiškai nesitvarko, bent jau centrinėse miestų dalyse turėtų būti sudarytos visos galimybės ir sąlygos greitai tokius pastatus su sklypais ar be jų perimti visuomenės reikmėms.
Aš už tvarkingą Kauną. Jūs?

Publikuota portale kaunieciams.lt