Sąžiningas, korektiškas, teisingas gyvenimas. Dviratis jau išrastas. Švedija ir Danija. Šių valstybių demokratinis socializmas imamas kaip pavyzdys visam pasauliui. Kodėl kažkas iš naujo išradinėja dviratį?

Skųstis dėl problemos nepateikiant jos sprendimo vadinama verkšlenimu (Theodore Roosevelt – iš anglų kalbos išverčiau pats). Visuomenės susipriešinimo ir nelygybės jausmo sprendimą aš pateikiu nemokamai. Per Prezidento rinkimų debatus išvydome kokie visi kandidatai socialdemokratiški – už mokesčių progresyvumą pasisakė beveik kiekvienas iš jų. Girdėjome daug replikų apie perskirstymą per tiesioginius nacionalinio transliuotojo debatus. Sprendimas šaltakraujiškas ir matematinis. Seimui reikia švelniai, palaipsniui suvienodinti mokesčių procentus su Švedija ir perbalansuoti biudžetą. Žygiais o ne žodžiais mylim tėvynę (Salomėja Neris). Reikia keisti mokesčių surinkimo mąstymo prizmę iš esmės.

Pagal Švedijos mokesčių agentūros duomenis, jie nuo 2019 metų liepos 1 sumažino savo jaunimo, kuriems suėjo 15, bet dar nėra 18 metų amžiaus šių metų pradžioje darbdavio mokamus mokesčius daugiau nei trigubai: nuo 31,42 procento iki 10,21 procento, atlyginimams iki 25 000 Švedijos kronų per mėnesį. Atkreipkite dėmesį, kad tai realiai taikomas progresyvumas.

Mano bendrapartietė, Seimo finansų ir biudžeto komiteto narė Rasa Budbergytė sureikšmina: “Daugiau nei dešimtadalis Europos jaunuolių, kuriems nuo 15 iki 24 metų, niekur nesimoko ir nedirba.” Tai baisu.

Visam laikui iš Lietuvos išvykti norėtų kas trečias moksleivis, šiuo metu lankantis 9–12 klasę. Į užsienį labiausiai jaunuolius vilioja galimybė gauti didesnį atlyginimą, net trečdalis apklaustųjų gimtinėje nemato ateities“, – tai parodė didžiausio Lietuvoje el. dienyno TAMO atlikta apklausa, rašo portalas DELFI. Jos metu iš viso buvo apklausti 1243 mokiniai, besimokantys 9–12 klasėse.

Lenkija irgi imasi žingsnių. Nuo rugpjūčio pirmos, dirbantys žmonės iki 26 metų amžiaus nebemoka gyventojų pajamų mokesčio. Žiniatinklio laidoje “Savo varpinė”, buvęs JAV diplomatas Algis Avižienis pateikia savo skaičiavimus. Jei žmogus uždirba 1000 eurų ekvivalentą, jis papildomai gaus 180 eurų į kišenę. Anot Algio, tai pajus du milijonai jaunų lenkų ir visa programa Lenkijai kainuos 580 milijonų eurų. Pagal jį – Lietuvoje panaši programa kainuotų apie 50 milijonų eurų. Pagalvokime sveikaprotiškai – juk beveik penktadaliu padidiname kai kurių žmonių pajamas?Skirtumas pajaučiamas. Turint omenyje Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pateiktą beveik vienuolikos milijardų 2018 metų biudžetą – suma neatrodo neįveikiama. Pažiūrėjus į kai kurias kitas ne pirmo reikalingumo valdžios iniciatyvas ateityje – suma tikrai įmanoma.

Man tai atrodo kaip panacėja kone milijonui išsivažinėjusių Lietuvių. O juos įmanoma susigrąžinti.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis – į Lietuvoje nuolat gyvenančių gyventojų skaičius nuo sausio iki rugpjūčio padidėjo 2877. Tai yra geriausia mano neseniai išsiaiškinta naujiena. Galbūt pasaulio lietuvius ir masina būtent šios Europoje vykstančios mokesčių tendencijos?

Lietuvoje šiuo metu mokamas 20 % pajamų mokestis kartu su kitais papildomais mokesčiais.

Kaip Edmundo Jakilaičio moderuoto politikos forumo metu teigė žymus ekonomisas Žygimantas Mauricas, reikia siekti, kad daugiau žmonių pasiektų mėnesines 800 – 2000 eur pajamas, didinti vidurinįjį sluoksnį.

Gatvėje girdėjau keletą mitų. Pagal juos, realus progresyvumas nebus įteisintas, nes politinius kandidatus remia verslas, kurio vadovai nesuinteresuoti didesniu mokesčių nuo savo atlyginimų mokėjimu? Netiesa. Pagrindinė politiko užduotis yra padaryti pasaulį geresniu. Gerindami gyvenimą didžiausiems visuomenės sluoksniams politikai gerins gyvenimą ir patys sau.

Vaikščiojau po Stokholmo gatves. Pagal žiniatinklio puslapį businessinsider.com – Švedija yra 9 vietoje pasaulyje pagal milijardierių skaičių vienam gyventojui su 23 milijardieriais 9784445 gyventojų. Turtingų žmonių ten yra, bet mažiau uždirbantys žmonės jaučiasi puikiai. Tai yra sektinas pavyzdys ir jį nukopijuoti ne tik galime, bet ir privalome. Taip atrodo gyvenimas sąžiningoje ir teisingoje visuomenėje. Tai įtakoja mūsų kasdienius sprendimus: ar mes kreipiamės pagalbos į valdžios institucijas kaip policija ar sveikatos įstaigos, kaip mokosi, studijuoja mūsų vaikai, kiek mes dalyvaujame visuomenės veikloje.

Didesnį vidurinįjį sluoksnį pasiekti galime didindami didžiausias pajamas gaunančių sumokamus mokesčius. Dviratis jau išrastas. Dabar dirbančiai Seimo kadencijai dar liko visi metai. Tereikia kelių naujų įstatymo projektų. Laiko daugiau, nei pakanka.